Genel Müdür’ün Mesajı

Saygıdeğer Paydaşlarımız,

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana illerimizi etkileyen deprem felaketinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılarımıza ise acil şifalar dilerim. Doğuş Grubu olarak, faaliyet gösterdiğimiz birçok alandaki şirketlerimizle deprem felaketinin yaralarını sarmak ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için çalışıyoruz. Biliyoruz ki bu zor günleri sahip olduğumuz eşsiz dayanışma ruhu ile atlatacağız.

2022 yılı küresel enflasyonun yüksek seyrettiği, finansal belirsizliklerin ve resesyon endişelerinin arttığı bir yıl oldu. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan jeopolitik riskler ve pandemi sonrası normalleşme politikaları, dünya ekonomisindeki yavaşlamayı da beraberinde getirdi. Artan enerji ve emtia fiyatları, dünya genelinde uzun yıllardır görülmemiş yüksek enflasyon seviyelerine sebep oldu. Bu gelişmelerle birlikte tüm dünyada ekonomi politikaları hızla değişti ve enflasyonla mücadele kapsamında merkez bankaları hızlı bir şekilde para politikalarını sıkılaştırmaya başladı. Bu görünüm küresel ekonomiyi derinden etkilerken; özellikle gelişmiş ekonomilerde durgunluk ve yavaşlama risklerini daha belirgin hale getirdi.

Türkiye ise büyüme ve istihdam artışı odaklı ekonomi politikaları uyguladı. Genişlemeci para politikaları, beklentilerin üzerinde seyreden turizm gelirleri ve kredi büyümesinin etkisiyle; ekonomik büyüme 2022 yılında güçlü seyrini korudu.

Doğuş GYO olarak, 2022 yılında pandemi sonrası normalleşme süreci kapsamında yoğun bir yıl geçirdik. Önlemlerin kontrollü şekilde azalmasıyla birlikte portföyümüzdeki hareketlilik de hızlandı. Mevzuat ve regülasyonlardaki değişimler nedeniyle özellikle AVMler açısından zorlayıcı bir yıl olmasına karşın, Doğuş GYO ekibi olarak, yoğun değişim sürecine hızlı uyum sağlayarak, regülasyonlarla uyumlu etkin maliyet yönetimi ile operasyonel karlılığımızı sürdürdük.

Şirketimiz portföyünde yer alan Gebze Center AVM ziyaretçi sayısı, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi, alınan tedbirler, sokağa çıkma yasakları gibi nedenler ile düşük seyrederken, 2022 yılında pandemi dönemi öncesi seviyeleri olan 9,64 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı. Perakende sektörünün 2022 yılındaki olumlu gelişimine paralel olarak, Gebze Center AVM’de yeni yapılan kiralamalar ile yıl sonunda doluluk oranı %96,3 seviyesine çıktı. Cirosu ise 1,5 milyar TL seviyesini aştı. Ofislere dönüş ve esnek çalışma modelleri ile iş hayatının normalleşmesi ile birlikte ofis binalarımızdaki doluluk oranları korundu.

Diğer yandan, 2016 yılında portföyümüze kattığımız Doğuş Center Etiler Ofis Binası’nın 2022 nisan ayında KDV hariç 24,85 milyon Euro bedel ile satışını gerçekleştirdik. Küresel finans piyasalarında yaşanan likidite daralması ve kredi imkanlarının azaldığı göz önünde bulundurulduğunda; Doğuş GYO olarak finansal sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz bu satıştan elde edilen gelir Şirketimize önemli fırsatlar sağladı. Şirketimizin kredi kullanmakta olduğu bankalar ile yapılan görüşmeler sonucunda; döviz bazlı banka kredileri erken ödeme yapılarak azaltıldı, var olan kredilerimizin bir kısmında ödeme vadeleri uzatıldı ve yeni kredi limitleri temin edildi. Tüm bunlar sonucunda Şirketimizin döviz yükümlülüğü ve finansman giderleri azaltılarak ileriye yönelik finansman ihtiyacı rahatlatıldı.

Odağımızda olan sürdürülebilirlik konusunda da önemli bir adım atarak, yıllardır son derece titizlikle yürütülen, kurumsal yönetim, çevreye duyarlılık ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızı, yeniden yapılandırdık ve 2022 yılında sürdürülebilirlik çatısı altında ele almaya başladık. Diğer yandan, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı hızlandırmak için Kasım ayı itibarıyla Sonat Kaymaz Invalue Danışmanlık’tan Sürdürülebilirlik Yönetimi Danışmanlığı hizmeti almaya başladık. Bu çalışmalar kapsamında ilk adım olarak Şirketimiz Kurumsal Yönetim Komitesi Görev ve Çalışma Esasları, sürdürülebilirlik çalışmalarını da kapsayacak şekilde güncellendi. Kurumsal sürdürülebilirlik yapılanmamız devam ederken, portföylerimizdeki topluma ve çevreye katkı sunduğumuz faaliyetlerimiz de hız kesmeden devam etti.

2022 yılsonu itibarıyla, Doğuş GYO’nun Doğuş Center Maslak, D-Ofis Maslak, Doğuş Etiler Spor Merkezi, Gebze Center AVM, Gebze Center Otel ve Gebze Center Otomotiv Showroom ve Servis’ten oluşan yatırım amaçlı gayrimenkul portföyünün toplam kiralanabilir alanı 195 bin m2 ve gayrimenkullerin toplam ekspertiz değeri 5,05 milyar TL olarak gerçekleşti.

2022 yılında gayrimenkullerimizden elde ettiğimiz kira gelirlerimiz 250 milyon TL, faaliyet karımız 3.24 milyar TL ve net karımız 2.66 milyar TL olarak gerçekleşti.

Doğuş GYO olarak, zorlu ve belirsiz devam eden ekonomik koşullara rağmen, bu yıl da başarılı sonuçlara imza attık. Bu süreçte çok büyük emek ve katkısı olan çalışma arkadaşlarıma, ana hissedarımız Doğuş Holding’e, bizi destekleyen ve güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.

2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı olması nedeniyle hepimiz için ayrı bir önem ve değere sahip. Her zaman olduğu gibi sadece ekonomide yarattığımız etkiyi değil, çevresel ve sosyal hayata kattığımız değeri önemsemeye ve bu bilinçle çalışmaya devam edeceğiz. Dinamik bilanço yönetimimiz ve yetkin insan kaynağımızla tüm koşullarda kiracı ve ziyaretçilerimizin yanında olmayı, topluma ve ekonomimize katkı sağlamayı ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmayı sürdüreceğiz. 2023 yılının ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz için başarılı bir yıl olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla,

Çağan ERKAN
Genel Müdür